ClickCease DIR-IP200 - Digital Torque Tester with Remote Sensor 145 lbf-ft, 200 Nm - 1/2" Drive
DIR-IP200 Digital Torque Tester with Remote Sensor 145 lbf-ft, 200 Nm - 1/2" Drive
Made in Japan
DIR-IP Digital Torque Tester
Click images to enlarge.
The DIR-IP Digital Torque Tester, equipped with a flanged remote sensor, is designed for calibrating non-impact torque tools, capable of up to 362 lbf-ft / 500 Nm.
DIR-IP Torque Tester Data Output
Calibrate your own torque wrenches and electric drivers and and save down time.
Not for use with powered or impact tools (Ask for DI-1M impact wrench torque tester).
Features
  • Supplied with NIST Traceable Calibration Cert
  • ISO-17025 Calibration Certificate Optional
  • Accuracy: ±0.5% F.S. ±1 LSD (32° to 100°F)
  • Programmable High/Low setpoints with GO/NO GO LED indicators and audible beep
  • Peak, Real Time and Peak Down measuring modes (selectable)
  • Selectable units lbf-in, kgf-cm, N-cm, or lbf-ft, kgf-m, N-m
  • 800 data memory for recall or for SPC download
  • USB virtual COM port sends peak (1 data) or continuous data (12 or 180 data/second)
  • Statistics: number of readings, Max, Min, Avg
  • Measures torque in both clockwise and counterclockwise directions
  • Runs on internal NiCad batteries (8 hour use)
DIR-IP Ranges
ModelDrive SizeCapacityResolution
DIR-IP51/4"44.00 lb-in
50.00 kgf-cm
500.0 N-cm
5.000
0.01 lb-in
0.01 kgf-cm
0.1 N-cm
0.001 N-m
DIR-IP503/8"440.0 lb-in
500.0 kgf-cm
5000 N-cm
50.00 Nm
0.1 lb-in
0.1 kgf-cm
1 N-cm
0.01 N-m
DIR-IP2001/2"1700 lb-in
140.0 lb-ft
20.00 kgf-m
1 lb-in
0.1 lb-ft
0.01 kgf-m
0.1 N-m
360.0 lb-ft
50.00 kgf-m
1 lb-in
0.1 lb-ft
0.01 kgf-m
0.1 N-m
DIR-IPS05C3/4"4.400 lb-in
X N-m
0.001 lb-in
0.01 N-cm
X N-m
DIR-IPS5C3/4"44.00 lb-in
X N-cm
0.01 lb-in
0.01 kgf-cm
X N-cm
DIR-IPS20C3/4"170.0 lb-in
0.1 lb-in
0.1 kgf-cm
0.01 N-m
Complete Kit
Related Products
Click image for more info
Data Acquisition Software for Torque
- Full SPC and graphing capabilities
- Automates your data collection
DI-2M Torque Tester
Click image for more info
Digital Torque Tester for Air Tools & Impact Wrenches
- USB data output (peak or continuous data)
Downloads
Buy Now
Item Description Price
DIR-IP200
Digital Torque Tester with Remote Sensor 145 lbf-ft, 200 Nm - 1/2" Drive